Matěj objížděl všechny možné festivaly, výstavy a veletrhy, prodejní eventy se svým stánkem s výběrovou kávou. Až si jednoho dne otevřel kavárnu a má v ní plno.
Přišla jsem si sednout v 8 ráno do kavárny s výhledem na krásně zbarvený žlutý strom v ulici. A měla možnost pozorovat Matěje. Připravoval každou objednávku velmi precizně. Našlehal mléko, vytvořil obrázek z pěny na flatwhitu, přinesl vodu. Když se jedna ze zákaznic jala platit, optal se, zda chutnalo a bylo všechno v pořádku. Poznamenal, že slečnu si v kavárně všiml 3 dny po sobě. Zda někde v okolí pracuje, nebo si jen oblíbila jejich kávu. Slečna ráda a s úsměvem s Matějem konverzovala. Dozvěděl se, že její oblíbená kavárna je přes ulici, že dělají skvělou kávu, která jí chutná.
Byl úžasně zdvořilý, prohodil, že jsou taky skvělí a popřál jí krásný den. Vím bezpečně, že slečna se k Matějovi znovu vrátí.
Matěj se usmívá, hosty po jménu zatím ještě nezná, ale je to kavárník na svém místě. To, že návštěva kavárny není jen o doplnění kofeinu do žil už dávno odhalil. Není to jen o chuti a kvalitě kávy. Je to o atmosféře, o pocitu, o náladě. Je to o prostředí. Coffeelover nejde do kavárny JEN pro kafe. Jde poatmosférovat, vypít lahodný mok a u toho se chce cítit skvěle. A to Matěj na 100% ví!
Ví, že se lidé chtějí vracet do kavárny, kde se “s obsluhou znají” a cítit se tam jako doma.
Matěji, přeji ti ty nejvděčnější, vracející se zákazníky. Hodně úspěchů. Sem se ráda vrátím. VŽDY.
Co plyne z tohoto sloupku jste mezi řádky vyčetli. Matěj dělá marketing, zákaznický servis a získávání zpětné vazby tak automaticky, že si to možná ani sám neuvědomuje. A v jeho případě víc než kdy jindy platí to ono klišé, že když něco děláte srdcem a při práci jste ve flow, tak to zákazník pozná a cítí. A to je něco, co se nedá naučit v žádné škole. Samozřejmě bych se tady mohla rozepsat o tom, jak je důležité vybrat správné prostory v dobré lokalitě, udělat reklamu a byznysplán, promyšlenou finanční strategii a bla bla. Ano, ale o tom se dočtete v jiném článku.