Přeskočit na obsah

Láska na první dojem

Provozujete eventové místo, kam chodí lidé za dobrým jídlem a pozitivním zážitkem? A už jste se zamysleli nad cestou zákazníka? Jaký vytváří váš podnik první dojem v novém zákazníkovi, který vás navštíví poprvé? A je opakovaný zákazník vždy spokojený?

Člověk vnímá prostředí, ve kterém se nachází, všemi smysly. Jak na jeho zrak, sluch, čich a hmat působíte? Má vás (vaši restauraci) rád? Cítí se u vás skvěle?

Pojďte se na to s námi podívat. Věříme, že na spousty našich otázek si budete umět odpovědět levou zadní a že odpovědi budou vesměs kladné.

Řekněme že provozujete restauraci, kam chodí zákazníci na jídlo. Nejste lowcost hospoda na rohu a máte určitý standard. Zamyslete se s námi, co byste mohli pro komfort svého zákazníka ještě vylepšit a nebude vás to stát nic než trochu vůle a disciplíny.

První situace PARKOVÁNÍ

Zákazník přijíždí autem.

Máte přehledně označeno, kde má zaparkovat?

Je počet parkovacích míst odpovídající kapacitě restaurace? 

Jaký je povrch parkoviště? Vystoupí rovnou do bláta, když trochu zaprší? Nestálo by za to parkoviště vysypat třeba štěrkem? A co v zimě? Odklízíte pravidelně a poctivě sníh nebo se snažíte zabránit náledí? 

Druhá situace VCHOD DO RESTAURACE

Když už je zákazník z auta venku, bude pravděpodobně hledat vchod do restaurace. Prochází vaším pozemkem nebo areálem. Je na zahradě uklizeno nebo se všude válejí dětské hračky z hřiště? Jak vypadá plot? Je posečený trávník? Pohrabané listí? Jsou odhrabané cesičky ke vchodu v zimě? A ví vůbec, kde má vchod hledat? Stane se, že restaurace mají parkoviště “ za rohem” a když zákazník neví, rázem vchází do restaurace zadním vchodem pro kuchyň či zásobování. Nezapomeňte (v případě, že vchod není z parkoviště jasně zřejmý) označit šipkou, kde vchod hledat. 

Třetí situace INTERIÉR

Vchod našel. Vchází do restaurace a teď pozor! Je řada nejen na zrak a sluch, ale taky hmat a čich.

Prvně zrak:

Co vidí zákazník na první pohled? Pokud je restaurace stylová, všechny prvky spolu ladí. Visí na zdech obrazy? Jsou všude světlo sálající reklamní nápisy známých nealko nápojů? Nebo diskrétní ledničky, které nepoutají mnoho pozornosti? Co ubrusy? Máte? A výzdoba? Nezůstala vám náhodou v květnu ještě vánoční? Vidí čisté a upravené čísníky? Mají na nohách crocsy?

Po zraku se podívejme na sluch zákazníka:

Co slyší? Ladí hudba, která v restauraci hraje se stylem podniku? Nebo máte zámeckou restauraci, ve které jste pustili random rádio? Slyší zrovna dopravní zpravodajství z druhé strany republiky nebo jemnou podkresovou melodii, klidně instrumentální. 

Slyší řvucí kuchařku z kuchyně či telefonující personál?

A co hmat?

Sáhne na ulepený stůl nebo nedejbože na žvýkačku ze spodu stolu? Nelepí se mu boty k podlaze? Dostal čistou vyleštěnou sklenici na pití? Má si kam odložit kabát? Není mu zima, když si sedne nebo naopak příliš horko? 

V neposlední řadě se podívejme na to, co zákazník cítí?

Vůni dobrého jídla? Přesmažené pokrmy a spáleninu? KDyž bude odcházet, bude vonět nebo načichne zápachem z vaší kuchyně? 

Těch otázek je neskutečné množství. Není však na škodu si občas udělat ve svých procesech revizi a podívat se na ně očima svého zákazníka. On je totiž ten, pro kterého to všechno děláte (nebo by to tak navenek mohlo/mělo alespoň působit). 

Čtvrtá situace ZAHRÁDKA

Tady jen okrajově, když se váš zákazník usadí na zahrádce venku:

Má na venkovní židli podsedák? Nezůstaly na stolech listy z předešlého podzimu? A co stoly? Nenajde tam nějaké překvapení seshora (myslíme pozdrav od ptáků). Stačí hadr, kýbl, trocha saponátu a dobré vůle, aby se zákazník cítil skvěle. A když budete úplně nejhodnější, tak budete myslet na dlouhé letní večery, kdy padá rosa a některé zákaznice se rády zabalí do teplého plédu, který jim na židli na zahrádce nachystáte. 

Pátá situace WC

V neposlední řadě se zákazník vypraví na WC.

Jsou jasně označené toalety? Když vejde, co cítí? Páchnou nebo voní? Je všude doplněný toaletní papír? Nechybí ubrousky na utření rukou? Je dostatek mýdla? Je na toaletách vše funkční? Jsou čisté?

Říká se, že dobrý podnik nepoznáte podle kuchyně, ale podle toalet. Zda je to dogma nevíme, ale tento výrok se nám zdá docela dobrým měřítkem.

Je jasné, že otázek bylo až až.

Znovu opakujeme – z času na čas je fajn si udělat krátkou revizi procesů, protože provozní slepota! Však vy víte.

Pokud chcete další tipy, jak si pokládat ty správné otázky, podívejte se na www.qvamp.com, kde najdete užitečnosti a taky třeba informace, jak své podnikání vylepšit.

Přejeme vám mraky spokojených a hlavně vracejících se zákazníků, kteří na první dobrou řeknou, že je ve vašem podniku krásně, čisto, voňavo a útulně. A taky že se u vás vždy dobře nají a všemi deseti vás všem doporučí. 

Obsah článku