Před časem jsem byla na konferenci pro cca 250 lidí. Prostory pro tento event vybrali pořadatelé skvěle- členité, na patro. V sálu, který měl předsálí, šatnu, 2 workshopové místnosti, pódium a zázemí pro pořadatele byl bar s míchanými drinky. O patro výš byl catering. Káva, fingerfood, později na večer raut.
Organizace před příchodem návštěvníků konference běžela hezky. Směrové šipky rozmístěné, každý věděl, kam má jít a co se tam bude dít.
Všimla jsem si drobného detailu. V patře, kde probíhal hlavní program nebyl odpadkový koš. Zdá se to jako banalita? Vždyť návštěvníci mají přece catering o patro výš a tam koše jsou. No a co když si budou chtít vzít kafe o pauze z horního patra a přinést si ho na druhou část programu do sálu? Kam dají pak kelímek? Budou ho odnášet zpět o patro výš? Pochybovala bych o tom.
Koš do hlavního sálu pořadatelka dodala a bylo po kolizi. Navíc- naplnil se.
Někdy i zdánlivá “banalita”, jakou je odpadkový koš, může významně ovlivnit komfort návštěvníka a jeho celkový dojem z eventu. Jednoduše s sebou nenosí použité nádobí a současně se nezdržuje otázkou “co s tím?”.
Tip pro pořadatele: projděte si místo vámi organizovaného eventu jako host. Zamyslete se, co asi bude návštěvník dělat, kam půjde a co bude chtít dělat? Kam se podívá? Co si bude chtít odložit a co třeba vyfotit? Kam odhodí odpadky? Rázem svůj event povýšíte na komfortnější a pro vaše hosty ještě lepší.
Jinou situaci jsem zažila jako návštěvník jednoho veletrhu. Obří veletrh pro kreativce s kafestánky a občerstvením. A pak stánky prezentujících. Odpadkové “popelnice” byly u vstupu do výstavní haly a pak u téměř každého stánku koš. Tady bylo o “odpadkový” komfort postaráno dle mého soudu až až.
Nebo příklad z gastrofestivalu. U stánků jsme si mohli koupit nejrůznější pokrmy a nápoje. Něco bylo na papírových táccích, něco se jedlo plastovým či dřevěným příborem, něco bylo nalito v papírovém kelímku, jiné v plastovém. A odpadkové koše? Pouze mix. Nelze třídit. A teď možná zaplesá srdce nejednoho udržitelného aktivisty. Použité “nádobí” z různých materiálů nemusíme třídit?
Do “plastů” se vyhazují pouze řádně vymyté kelímky? A ten papírový od kafe- recyklovaný ekobio použitý se taky hází do směsného? Nebo by stálo za to to na festivalu pro 400 lidí protřídit? Co myslíte vy? U pořádání tohoto typu akce (a vlastně jakéhokoliv jiného) je záhodno se zamyslet, že ho organizujete často i pro novou nastupující generaci Z, která mnohdy dbá na budoucnost planety a ekologie je pro ni jednou ze základních otázek. To už však zabředávám do jiného tématu. O tom zase příště.
Jaký máte názor na “odpadkovou politiku” při pořádání eventů? Jedete udržitelně? Dejte nám názor do komentáře nebo napište do zprávy.