Tereza Rybka, původem Ostravačka, žije ve Švýcarsku od r. 2009 a pracuje v Emmenu na krásném eventovém místě zvaném Startklar.
Můžete si poslechnout podcast, ve kterém si s Terkou povídáme o eventech ve Švýcarsku, konkrétně o rozdílech a podobnostech s českými eventy.
Zážitkové eventy ve Startklaru
Ve Startklaru se pořádají zejména svatby, narozeninové oslavy a firemní eventy. Místo disponuje několika prostory. Pořádají se zde akce od dvaceti lidí až po cca 150 osob. Vzhledově jsou to spíše takové haly včetně venkovních prostor, jako v nějaké průmyslové zóně.
Startklar je nestandardní svatební místo, ať už vybavením, inventářem, celkovým vzhledem. Jeho absolutním specifikem je karusel ve vnitřních prostorách. Mají tady staré a pořád funkční kolotoče a spousty kolotočářského vybavení. Hosté si mohou zahrát tradiční pouťové automaty, lovit plyšáky , “dávat pěstí” do gongu a další. Mají tady dokonce stěnu jako v Shakespearově Romeovi a Júlii.
Kolik stojí svatba ve Švýcarsku?
15-17 tis. franků pro cca 70 hostů a to jen v základu, bez šatů a multimediálních služeb. Velmi záleží, stejně jako v Česku, od počtu hostů, co všechno si klienti objednali, co budou pít, atd. Švýcarsko se, co se týká služeb, řadí mezi ty dražší země.
Jaký je rozdíl ve kvalitě nabízených služeb u nás a ve Švýcarsku?
V České Republice je všechno tak nějak víc “free”. Jsme hodně flexibilní, což ve Švýcarsku není až tak zvykem. Všichni jsou tam sice extrémně milí a vstřícní, ale když dostanou zadání, nemají rádi odchylky. My Češi jsme obecně zvyklí smlouvat a diktovat si podmínky. Při plánování svatby nebo jakékoliv jiné akce ve Švýcarsku, musí být požadavky přesně dané dopředu a co není dohodnuté, to neplatí. A hostům nezbyde, než to respektovat (i když se samozřejmě najdou výjimky). Hlavní slovo má vždy ten, co akci organizuje, v případě svatby tedy ve většině případů novomanželský pár.
Kolik lidí se ve Startklaru stará o svatební hosty?
Narozdíl od českých svateb začínají ty ve Švýcarsku později odpoledne. Jako první se podává tzv. apero, což je takové malé pohoštění před samotnou večeří – rautem. Tím, že se začíná později, je všechno méně chaotické a lidé nejsou večer tolik unavení. Ve Startklaru je při svatbě pro 70 až 100 hostů k dispozici cca 7 osob personálu, případně ještě 2 lidé v kuchyni. Tento počet se však v průběhu večera mění. Kolem desáté hodiny odchází většina personálu a o půlnoci další člověk. Na celý bar a volnou zábavu zůstávají 2 lidé. Ti se starají hlavně o alkohol, nealkoholické nápoje si hosté “obsluhují” sami, dle chuti a libosti. Jelikož se Startklar nachází v industry zóně, je povoleno bavit se až do páté hodiny ranní. Jinde končí svatební veselí už ve tři, vypíná se hudba a všichni opouštějí bar/event místo.
Když to tedy celé shrneme, tak na 12 až 15 svatebních hostů tu připadá na obsluhu 1 člověk.
Svatební obřad ve Švýcarsku
Obřad je ve Švýcarsku povinný civilní. Může se odehrát několik týdnů před samotnou svatbou a není to nic velkého. Přítomna je pouze rodina. Pokud chtějí budoucí manželé obřad v kostele, musí se nejprve nechat oddat civilně na úřadě. Do kostela už mohou přijít i ostatní hosté, obřad bývá později a je fiktivní, tedy “na oko”.
Co je tady ještě jiné, oproti zvyklostem v České Republice je svatební focení. Novomanželé se začínají fotit brzy, hned po obřadu, kdy jsou nevěsty ještě krásné a fresh. Tím, že je Startklar zajímavé místo, vznikne samozřejmě pár dalších fotek i tady. Fotí se také jídlo a nesmí chybět vzpomínky ani na večerní párty.
Nevěsty vydrží oblečené v šatech většinou dlouho, jen některé se převléknou třeba kvůli náročnějším svatebním hrám. Záleží ale na samotné róbě. Švýcarské nevěsty však neinvestují tolik času a peněz do svatebních příprav jako ty české. I veškerou květinovou výzdobu si radši donesou vlastní. Větší důraz se klade na lokalitu a pohoštění. Často také chybí kameramani, ti se spíš ukážou na firemních akcích než svatbách. Fotografové a DJ nechybí.
Co ale můžeme vypíchnout je, že Švýcaři velmi rádi dodržují témata nebo motivy při různých párty v maskách . Všichni jsou ochotni převléct se do různých kostýmů a je to opravdu top zážitek.
Jaké jídlo se podává na svatbách ve Švýcarsku a jaké ve Startklaru?
To záleží na lokalitě. V krajích, které jdou více tím zemědělským směrem, je jídlo rozdílné než ve městech. Je to i hodně kanton od kantonu. Ve Startklaru se snaží o to být extrémně jiní a daří se jim to. Podávají různé kombinace jídel, které nejsou ve Švýcarsku běžné. V menu se objevuje např. mascarpone na víně s černou rýží, nakořeněné boky s omáčkou, pečená zelenina, slanina, brambory, pečená a osmažená polenta. V létě se podává studená polévka a hodně salátů.
Jaký je ve Startklaru vztah personálu ke klientovi?
Klient je zde “number one” a pokud se něco děje nebo je nějaký problém, nepozná to. Personál je tu vždy pro něj, je milý a profesionální. Jen, jak už jsme psali výše, nepovolí se něco extra, co není domluvené. Host se ale musí cítit do poslední chvíle perfektně a personál pro to udělá maximum. Jediný moment, kdy může nastat problém je dodržení dané doby, do které smí hrát hlasitá hudba. Ta se nesmí přetáhnout, protože za to event místo čeká postih. Na personálu je, aby na konci dané akce muziku vypnuli a hosty při odchodu domů usměrňovali aby nebyli příliš hluční. To samé se týká i parkování, nemůže se parkovat jen tak někde a pokud to na event místě nelze, musí se zajistit autobus. Vše prostě musí šlapat jako švýcarské
Jaká je ve Startklaru příprava eventu z pohledu evenťáka?
Samotná příprava je docela zdlouhavá, vyčerpávající, schůzek je několik, věci se pořád mění a doplňují. Švýcaři nechtějí, aby je něco překvapilo a touží po tom být flexibilní (což tak nakonec v reálu bohužel není). Vše je vytištěné na papírech (např. zasedací pořádek) a vše musí prostě jet. V den akce má personál ještě briefing, na kterém se řeknou veškeré instrukce, a zodpoví dotazy. Můžeme tedy říct, že má personál perfektní informace. Ví přesně celý denní program, kdo kdy přijede, jaké bude menu, kdo má co na starost. Když je nějaký problém, vyřeší se. Za to, co je mimo domluvený rámec zodpovídá šéf nebo brautpaar – snoubenci.
Po celé akci se ze stolu nic nevyhazuje. Vše co je od snoubenců se uloží do krabic a dostanou to zpátky. Někdy se stane, že se musí něco upravit na poslední chvíli. Nejhorší jsou vsuvky a přídavky u jídla. Nebývá to naštěstí razantní a moc často. A úplně největší potíže, zvlášť u velkých svateb, udělá omezení (gluten free, vegan) ve stravě. Personál to zasáhne dost, ale před klientem to nedá znát.
Firemní eventy ve Startklaru
U firemních akcí je nejhorší bodem večera “mluvení”. Jak dlouhé bude, jak se rozloží mezi chody, kolik času bude prostojů. Vedení mívá dlouhé proslovy, z eventu se stává spíš školení a zaměstnanci ztrácí pozornost.
Standardem je, že každá firma ročně pořádá vánoční jídlo a pak mají i jiné speciální akce. Objednává se buď servírovaný chod (levnější varianta) nebo méně bohatý raut.
Lidé se na tyto akce zpravidla těší, jsou rádi, že pro ně zaměstnavatel něco udělá. V mezičase eventu bývá vždy i nějaká kapela nebo bavič. Zaměstnanci se baví, vydrží sedět dlouho a často se nakonec navyšuje budget. Na závěr večera se rozdají výslužky (balíčky, dárečky) a všichni mohou odejít domů s dobrým pocitem, že si jich ve firmě cení.
Narozeniny ve Startklaru
Nejčastěji se tu slaví životní jubilea (50, 60 let) a hned v závěsu za nimi jsou párty gayů a lesbiček – a ti se umí neskutečně bavit. Oslav mladších ročníků je méně.
Švýcaři se jinak celkově neumí moc dobře bavit. Zvlášť třeba u ryze švýcarské svatby. Když je svatba víc mezinárodní, zábava je lepší. Jinak se spíš hodně gratuluje, vykládá a celkově to drhne. Málokdo se odváže při tanci, byť je DJ sebelepší. Oproti čechům jde vidět taková škrobenost, umírněnost, všichni si drží odstup. Poděkují, podají ruku, ale určitá bariéra je znát.